Blog

Vulvovajinal kandidiyazis olarak da ifade edeceğimiz maya kökenli vajinal mantar enfeksiyonları eğer üç kez tekrar ediyorsa dirençli vaka olarak kabul edilebilir. Kadınların 25 yaş üstü popülasyonda yarısının yani %50 sinin hayatlarında bir kez vajinal mantar enfeksiyonu ile karşılaştıkları ve yüzde 5 gibi bir oranın tekrarlayarak direnç kazandığı bilinmektedir.

Blog

Vajinal enfeksiyonlar kadınların yaşam kalitesinde ciddi problemler yaratan, en büyük sağlık sorunlarından birisidir. Genel anlamda vajinal enfeksiyonlar, vajinit olarak adlandırılır ve çoğunlukla mantar, parazit ve bakterilerden kaynaklanır.

Türkiyede 2021 yılından itibaren Lattawin vajinal ovül yani vajinal fitil kadınların yaşam kalitesinde önemli sorunlar yaratan mantar ve bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaya başlandı.

Hamile kadınlarda vajinal mantar oluşması artık sıklıkla tespit edilen bir olgu. Özellikle gebeliğin son üç ayında vajinal mantarın gelişmesi yaygın olarak biliniyor. Östrojen hormonu artışının ve diğer hormonal değişimlerin vajinal mantar oluşumunu tetiklediği de ayrıca bilinen bir gerçek.