Lattawin Ovül İçeriği

Borik Asit

Araştırmalar,Borik asiti, hem bakteri ve mantar kaynaklı vajinal enfeksiyonun tedavisinde hem de tekrarlayan kandidiyazis nükslerinin önlenmesinde, etkili ve güvenli, ümit verici bir tedavi olarak değerlendirmektedir.
Son zamanlarda, trikomonas vajinalis adlı parazitin sebep oduğu “Trikomoniyazis enfeksiyonunun tedavisinde, vajina içine borik asit fitil uygulaması, alternatif bir tedavi olarak değerlendirilmektedir.
Borik asit konsantrasyonlarının bu parazitin canlılığı üzerinde etkisi olduğu ve parazitin büyümesini imha ettiği araştırmacılar tarafından belirtilmektedir.
Borik Asit, vajinal ekosistemdeki kalıcılığı sayesinde uzun süre vajinal pH'ın düşmesini destekler.

Laktik Asit

Normalde vajinada bulunan Laktik Asit, anında pH düzeltmesini destekler ve hassas vulvo-vajinal ekosistemin doğal iyileşmesini sağlar. Laktik asitin vajina sağlığının korunmasında anahtar rolü vardır. Çünkü laktobasillerin gelişimini destekleyen ve patojenlerin büyümesini engelleyen asidik bir pH oluşturur. Laktik asidin varlığı, vajinal pH'ın düşmesini sağlar ve zararlı mikroorganizmaların büyümesini engellemek üzere olumsuz bir ortam yaratır, bu meydana geldiğinde ise vajinal problem ortadan kalkar.

Çay Ağacı Yağı

Bazı bitkilerin antimikrobiyal etkileri uzun zamandır bilinmektedir. Öyle ki bu bitkiler, Dünya Sağlık Örgütü’nün “Şifalı Bitkiler” listesinde de yer almaktadır. Bu listede bulunan ve 1925'ten beri antiseptik etkisi için kullanılan Avustralya çay ağacı yağı (TTO) ilgi günümüzde pek çok araştırmacının ilgisini çekerek, odak noktası oluşturmaktadır.
Birçok patolojik durumu tedavi etmek için geçen yüzyılın başlarından kullanılan TTO, Avusturalya’da doğal olarak yetişen Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından elde edilen uçucu yağdır bir yağdır.
Yapılan araştırmalar çay ağacı yağının geniş spektrumlu antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu doğrulamaktadır Çay ağacı yağının (Tea tree oil), bakteri, mantar ve viruslar üzerinde antimikrobiyal etki göstermesi, deriye kolay penetre olması ve irritasyon yapmaması nedeniyle kullanımı araştırmacılar tarafından ideal olarak kabul edilmektedir.
Tea tree oil aynı zamanda anti-inflamatuar, antioksidan ve antiseptik etki de göstermektedir.

App

Polikarbofil


Lattawin bileşiminde bulunan Polikarbofil iki temel özelliğe sahiptir :
Biyo-yapışma ve tamponlama etkisi.
Biyo-yapışma: Polikarbofil, vajina hücrelerini, patojen mikroorganizma ve diğer yabancı parçacıklardan korumak üzere salgılanan jel yapıdaki mukusa, çok güçlü yapışma özelliği ile bağlanır. Bir kez vajinal mukusa bağlanan polikarbofil, sürekli olarak vajinal ortamın pH'ını düşürmeye yardımcı olan H+(Hidrojen) iyonları salabilir.
Özellikle Polikarbofilin asit değeri vajinal ortamınkine çok yakındır. Bu nedenle Polikarbofil vajinal ortam için ideal bir tampondur.

18 Beta Glisiretinik Asit

Meyan kökü ekstraktının önemli bir bileşeni olan18 beta glisiretinik asit, antibakteriyel , antiviral, antifungal etki göstermektedir. Klinik araştırmalar 18 beta glisiretinik asitin aynı zamanda, antiinflamatuar, antiseptik, antiallerjik, antiantioksidan özelliğe de sahip olduğunu belirtmektedir.
Güncel çalışma verilerine göre 18 beta gliseritinik asit, hem gram negatif ve hem gram pozitif bakterilerde etkilidir ve etkisini bakterilerin beslenme metabolizması üzerinden, bakterilerin beslenmesini engelleyerek gerçekleştirir.Antiviral etkisini ise virüsün kendini kopyalarak çoğalmasını önleyerek sağlar. Ayrıca vücudun virüslere karşı savunmasında da etkilidir.
Araştırmalara göre 18 beta glisiretinik asit mantarlar enfeksiyonlarında antifungal etkisini ise, direkt olarak mantarların büyümesini inhibe ederek gerçekleştirmektedir.

A ve E Vitaminleri

A vitamini: Klinik verilere göre , A vitamini eksikliği, enfeksiyondan zarar gören mukozal bariyerlerin yenilenmesinin engellenmesine ve doğal bağışıklığın bozulmasına neden olabilmektedir.
E vitamini: Güçlü antioksidan özellikleri ile,mukoza epitel hücrelerini onarır, doku hasarını engeller, vajinal tahriş, yanma, kaşıntı gibi vajinal enfeksiyonlarla ilişkili semptomların azalmasında etkilidir.