Vajinal Mantar ve Gebelik

Hamile kadınlarda vajinal mantar oluşması artık sıklıkla tespit edilen bir olgu. Özellikle gebeliğin son üç ayında vajinal mantarın gelişmesi yaygın olarak biliniyor. Östrojen hormonu artışının ve diğer hormonal değişimlerin vajinal mantar oluşumunu tetiklediği de ayrıca bilinen bir gerçek.

Gebelerde Vajinal Mantar Neden oluşur?

. Gebelik nedeni ile oluşan hormonal değişimler.

.Kan şekerinin yükselmesi

. Vajina içinin yıkanması

. İlişki yolu ile bulaşma

. Kan yolu ile bulaşma

Hijyen koşullarına dikkat etmek, İç çamaşırı tercihlerini doğal ürünlerden seçmek ve benzeri önlemler vajinal mantarın önlenmesinde belirli bir seviyeye kadar etkili olabiliyor ancak gebelerin azımsanamayacak bir bölümü bu olumsuz süreci yaşıyor.

Vajinal Mantar Nasıl Anlaşılır?

. Peynirimsi beyaz bir akıntı oluşması

. Akıntının yoğun ve küf kokusu olması

. Özellikle idrar yaparken ve ilişkide yanma hissi

. Vajina bölgesinde kaşıntı ve enflamasyon oluşması

Kaşıntı, beyaz peynirimsi akıntı, ağrı, enflamasyon gibi olumsuzluklar ayrıca gebelik yükü ile birleşince hastalar açısından ciddi bir sorun oluşturuyor. Gebe hastalarda diğer sağlık sorunlarını tetikleyebilecek koşulları oluşturabiliyor.

Hamile Kadınlar Vajinal Mantar Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Hamile kadınların olası bakteri ve mantarlardan kaynaklanan vajinal enfeksiyon problemlerine çözüm üretmenin gebe olmayan kadınlara göre bazı zorlukları var. Örneğin hamile kadınlar sistemik etki gösteren yani tüm vücudu etkisi altına alan bazı antibiyotik ve ve antifungal ilaçları fetusun yani bebeğin sağlığı açısından kullanamaz. Ayrıca lokal kullanımı olan ancak fetüs u da etkileyebilecek ilaçlarda olabilir. İşte bu kısıtlamalar kadın doğum hekimlerinin tedavi seçeneklerini sınırlamaktadır.

Ancak son dönemde sistemik etkisi olmayan sadece lokal olarak ilgili enfekte bölgeye etki eden ve borik asit gibi bazı elementler ve çay ağacı yağı gibi bitkisel kaynaklı ovüller (vajinal fitil)  bu soruna önemli derecede cevap ürettiler.

İlgili ürünler özellikle borik asit, 18 beta gliseritinik asit, çay ağacı yağı vb  etken maddelerin etkisi ile yüz güldürücü ve daha doğal sonuçlar üretebiliyorlar. Bir çok yayın ve literatür bu tip ürünlerin etkinliği ve güvenirliği konusunda olumlu yaklaşımlar ortaya koyuyor. Tabii ki bu ürünlerin kullanım öncesi  hekiminize danışmanız şart ve hekiminizin onaylaması durumunda kullanılmalıdır.

Vajinal Mantar Tedavisinde Bazı Doğal bileşenler Nasıl etki Gösterir?

Borik asit:

Araştırmalar, Borik asiti hem bakteri ve mantar kaynaklı vajinal enfeksiyonun tedavisinde hem de tekrarlayan kandidiyazis nükslerinin önlenmesinde, etkili ve güvenli, ümit verici bir tedavi olarak değerlendirmektedir.
Son zamanlarda, trikomonas vajinalis adlı parazitin sebep oduğu “Trikomoniyazis enfeksiyonunun tedavisinde, vajina içine borik asit fitil uygulaması, alternatif bir tedavi olarak değerlendirilmektedir.

 

Laktik asit:

Normalde vajinada bulunan Laktik Asit, anında pH düzeltmesini destekler ve hassas vulvo-vajinal ekosistemin doğal iyileşmesini sağlar. Laktik asitin vajina sağlığının korunmasında anahtar rolü vardır.

18 beta gliseritinik asit: Meyan kökü ekstraktının önemli bir bileşeni olan18 beta glisiretinik asit, antibakteriyel , antiviral, antifungal etki göstermektedir. Klinik araştırmalar 18 beta glisiretinik asitin aynı zamanda, antiinflamatuar, antiseptik, antiallerjik, antiantioksidan özelliğe de sahip olduğunu belirtmektedir.

Çay ağacı yağı:

Yapılan araştırmalar çay ağacı yağının geniş spektrumlu antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu doğrulamaktadır Çay ağacı yağının (Tea tree oil), bakteri, mantar ve viruslar üzerinde antimikrobiyal etki göstermesi, deriye kolay penetre olması ve irritasyon yapmaması nedeniyle kullanımı araştırmacılar tarafından ideal olarak kabul edilmektedir.
Tea tree oil aynı zamanda anti-inflamatuar, antioksidan ve antiseptik etki de göstermektedir.